Mide Botoksu ile kilo verenler

Mide Botoksu

 Mide botoksu midenin açlık ve iştah sinirlerini geçici süre için felç etmeyi ve bu sayede kilo verimini amaçlayan endoskopik bir yöntemdir. Bu işlem ile midenin belirli bölgelerine yüksek doz “Botilinum Toksin” (botoks) enjekte edilmektedir. İşlem sonrası mide kaslarının kasılması sınırlanıp, , midenin boşalma süresi uzatılarak  tokluk hissini uzatılır ve boylece hastanın dıyet programına uyumu kolaylasarak  kilo verme süreci başlar.

Sonuçta bu işlem hem açlık hissini ciddi oranda baskılar , hem de erken doygunluk hissi yaratır. Hastalar kolay diyet uyumu ile  kilo vermektedir. Unutulmamalıdır ki mide botoksu da olsa diyet uyumu olmadan kilo vermek mümkün değildir.. Mide botoksunu  tek başına kilo verdıren bir işlem değil de diyet uyumunu kolaylastıran , diyette yasanılan sıkıntıları cıddı oranda azaltan bir işlem olarak değerlendirmek cok daha doğru olacaktır. Biz klinik pratiğimizde hastalarımıza ayrıntılı bilgi veriyor , mide botoksunun  yardımcı bir işlem oldugunu diyet uyumu ile kilo vermede başarılı olunabileceğini ve  işlehmin nasıl yararlı olacağnı anlatıyoruz . Her hastamızı diyetisyen takıp programımıza alarak işlemden maksimum fayda sağlamasını hedefliyoruz.

 İşlem endoskopik olarak gerçekleştiği için 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır ve hastalar işlemin yapıldığı merkezde 1-2 saat dinlendirildilten sonra taburcu edilirler.

 Vücut kitle indeksi (VKİ) 27 -35’ arasında olan hastalara mide botoksu uygulanabilir. Unutulmamalıdır kı VKİ 35 üzeri olan hastalarda basarı sansı acısından  ameliyatın  alternatifi olamaz. Onun için özellikle 10-20 kilo fazlası olanlara uygulamak gerekir.burda  hasta seçimi cok  önemlidir. Vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan hastalar yani morbid  obez dediğimiz hasta grubunda mide botoksunun çok fayda etmeyeceğini bilmek ve bildirmek  gerekir. Midesinde ülser , gasrit  olan hastalarda mevcut durumun şiddetine göre hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Mide botoksu, vücut kitle indeksi (VKİ) 27-35’in arasında olan ve sağlıklı 18-65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilmektedir.

Mide botoksu  endoskopik bir işlemdir ameliyat değildir. Ağızdan girilerek yapılan endoskopik olarak  ortalama 20 dakika süren bir uygulamadır. Hastalar, işlem esnasında uzman anestezi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatış gerekmez. 1-2 saatlik takip yeterlidir.

Botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlerde  uygulanması uygun değildir. Mideye yapılan botoks uygulamasının ise henüz literatürde bildirilen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Mide botoksu kalıcı hasar ve hastalık bırakmaz ilerleyen dönemlerdede herhangi bir hastalğıa sebebiyet vermez  .Toksın etkisi en fazla 4-6 ay kalır ve sonrasında kendiliğinden gecer ve mide normal haline geri gelir.

Röportajımız

Mide Botoksu ile ilgili Tv8 yayınımız

Deneyimli ekibimiz ile sizlere Mide Botoksu konusunda tam kapsamlı hizmet sunmaktayız.

  • Ameliyatsız, Endoskopi ile yapılan uygulama
  • Aynı gün gündelik yaşama dönüş
  • Diyetisyen Desteği
  • 7/24 Hasta Desteği
  • Profesyonel Takip

Uygulanan tedavi yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden her hasta ayrı ayrı özenle değerlendirilmeli, titizlikle takip edilmelidir.

Genel Bilgilendirme

Mide Botoksu ile kilo veren hastalarımızın düşünceleri

Ayrıntılar videomuzda..

Bunun gibi bir çok bilgilendirme videoları youtube kanalımızda mevcut. Burayı tıklayarak kanalımıza gidebilirsiniz.

Uygulanan tedavi yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden her hasta ayrı ayrı özenle değerlendirilmeli, titizlikle takip edilmelidir.

Birlikte Karar Verelim

Hangi tedavi yönteminin sizlere fayda sağlayacağına sizi değerlendirdikten sonra birlikte karar verelim.

pngres1 (1)

Ekibimiz

OP.DR. GÜRHAN GÜNGÖR
İREM BAKIR - DİYETİSYEN
GÜNAY GÜNGÖR - KOORDİNATÖR
ÖZLEM BİLGİÇ - ASİSTAN

Sizden Gelenler