Mide Balonu ile kilo verenler

Mide Balonu

Mide balonu dunyada en sık yapılan endoskopik zayıflama yontemidir. Endoskopi yardımıyla mide içerisine yerleştirilen silikon balonun sıvı ile şişirilerek  midede oluşturdugu hacım etkisiyle tokluk hissi yaratarak zayıflama sürecine  yardımcı olur. Vucut kitle endeksi net bir sınırlaması olmayıp biz  klinik yaklaşım olarak vki 26 altında önermiyoruz.

Endoskopi işleminin  toplam süresi (balonun yerleştirilmesi, şişirilmesi veya çıkarılması dahil olmak üzere) yaklaşık 15-20 dakikadır.

Balon uygulaması sedasyon (uyku hali) altında yapılmaktadır. İşlem sırasında hastalar herhangi bir ağrı hissetmezler. Hasta işlemden sonra hemen uyandırılır ve odaya çıkartılır. 1-2 saatlik  dinlenme ve  takip sonrası  taburcu edilir.

Mide balonu takıldıktan 1-2 saat sonra kişinin ağrı eşiğiyle bağlantılı olarak  kramp, mide bulantısı, kusma görülebilir. Bunlar çok normal ve beklenen semptomlardır. Midenin balonu kabullenme süreci ortalama olarak 3-4 gün kadar sürer. Bu şikayetler azalarak devam edebilir. Hastaneden taburcu olurken hastaya mide koruyucu, kramp ve bulantı önleyici ilaçlar reçetelendirilir. Böylece bu dönem daha kolay atlatılacaktır. Normal hayatınıza dönmek midenizin balona alışma hızına bağlı olarak daha kısa veya daha uzun sürebilir.

Mide balonları, verilmesi gereken kilo miktarına göre tercih edilen, balonun türüne bağlı olarak mide de 6 ve 12 ay kalabilen balonlar olarak ikiye ayrılır. 6 ve 12 aylık balonlar birbinden farklıdır. 12 aylık balonlar midenin balona olan adaptasyonunu önlemek için 3 aylık periyodlarla şişirilebilirken; 6 aylık balon sabit olup ayarlanma işlemi için uygun değildir.

Çıkarılması gereken süreden daha uzun süre kalması balonun patlama veya sönme  riskini artırır. Süresi dolan  balonun zamanında çıkarılması önerilir. Yeterli kilo veremeyen hastalar için  baksa işlemler veya  balon işleminin tekrarlanması düşünülebilir.

Mide balonu endoskpik yontemle sedasyon altında cıkartılır, balona uygun çıkarma kitleri yardımı ile balonun  içi boşaltılır ve yemek borusundan ağza doğru çıkarılır. İşlem ortalama 15 dakika sürer.

Mide balonun takılıldıktan  bir gün sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz.İşlemden basarılı sonuc alınması sağlıklı bir şekilde ideal kiloya ulaşmaktır bunun için  uygun diyet ile birlikte düzenli bir egzersiz programına başlamanız önerilir. Tüm egzersizleri güvenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Ancak  işlem sonrası ilk  3 hafta kadar ağır egzersizden kaçınmanız önerilir.

Reflü özofajiti : Mide asiditesinin artması ,gıdaların midede daha uzun kalması ile oluşabilir. Bu durum ilaç ile tedavisi mümkündür .

Mide Ülseri:  Balonun mideye yaptığı bası ve mide asidine bağlı olarak gelişebilir. Genellikle ilaçlarla  tedavi edilebilir.

Mide Kanaması:  Genellikle ülserden kaynaklanır. İlaç tedavisi ve gerektiğinde endoskopi eşliğinde balonun çıkarılması ile başarıyla tedavi edilir.

Balonun sönmesi:  Mide balonu nadiren kendiliğinden söner. Eğer böyle bir durum yaşanırsa, balondaki  metilen mavisi boya sayesinde idrarınız yeşil/mavi bir renge dönüşür. Yeşil idrar görmeniz durumunda mutlaka kısa süre içerisinde doktorunuza başvurarak,   endoskopi ile konrol gerçekleştirilmesi gereklidir.

Balonun Migrasyonu(bağırsağa geçmesi):  Balon kendiliğinden sönerse mideden çıkıp ince bağırsağa gidebilir. Eğer böyle bir durum yaşanırsa; genellikle sönmüş balon bağırsak hareketiyle dışarı atılır, nadiren ise ameliyat yapılmasını gerektirecek bağırsak tıkanıklığına sebep olur.

Endoskopi ile ilgili riskler genellikle çok düşüktür. Herhangi bir komplikasyon riski %1’den, büyük komplikasyon riski ise %0.1’den çok daha düşüktür.

İşlem sonrası yapılacak olan takip programı  çok  önemlidir.Kliniğimizde  balon taktığımız hastalarımıza  diyetisyenimizle birlikte  ayda bir kez kilo kontrolü, vücut analizi ve şikayetler için kontrole çağırıyoruz .Bu süre içerisinde ilerlemenizi değerlendiriyor  ve uzun vadede başarılı olabilmeniz için sağlıklı beslenme ve egzersiz hakkında temel bilgiler veriyoruz.

Sadece mide balonu mideyi genişletmez. Ancak doyduktan sonra hala yemek için zorlama, katı-sıvı ayrımına ve gazlı içecek tüketimine dikkat etmemek bir miktar midenizi genişletebilir.

Kilo alma durumu balon çıkarıldıktan sonra yapacağınız düzensiz, yüksek kalorili beslenme ve hareketsiz yaşam durumlarında görülebilmektedir. Mide balonu takılı iken kazanılan beslenme ve egzersiz alışkanlığı; balon çıkartıldıktan sonra da yaşam tarzı haline dönüştürülürse kilo vermedeki başarı devam etmektedir.

Mide balonu uygulaması sonrası seyahate engel bir durum yoktur.

Mide  balonu, ilacın size etki etmesi için gereken sürenin yavaşlamasına neden olabilir. Fakat ilaçların etkinliği açısından herhangi bir problem oluşturmazlar.  Mide balonu takılı iken kullanılacak ilaçların mideye olan yan etkileri bakımından daha  dikkate olunmalıdır. Mide ülseri ve kanamasına sebep olabilecek ilaçlardan kaçınılmalıdır. Mideye rahatsızlık verebilecek ilaçların etkilerinin oluşmaması  ve reflü şikayetlerinin meydana gelmemesi için balon midenizde olduğu sürece mide koruyucu kullanmanız önerilir.

Mide balonu metilen mavisi denilen renkli bir boya ile doldurulmaktadır. Patlaması, sönmesi durumunda  bu idrarınızın rengini yeşil ya da maviye dönüştürecektir. Bu durum balonun  sönmesini  ve ya sızıntıyı erkenden anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer böyle bir durum yaşarsanız, balonun çıkarılması ve endoskopik kontrol için derhal doktorunuza başvurunuz.

Röportajımız

Mide Balonu Uygulamamız

Deneyimli ekibimiz ile sizlere Mide Balonu konusunda tam kapsamlı hizmet sunmaktayız.

  • Ameliyatsız, Endoskopi ile yapılan uygulama
  • Aynı gün gündelik yaşama dönüş
  • Diyetisyen Desteği
  • 7/24 Hasta Desteği
  • Profesyonel Takip

Uygulanan tedavi yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden her hasta ayrı ayrı özenle değerlendirilmeli, titizlikle takip edilmelidir.

Genel Bilgilendirme

Mide Balonu ile kilo veren hastalarımızın düşünceleri

Ayrıntılar videomuzda..

Bunun gibi bir çok bilgilendirme videoları youtube kanalımızda mevcut. Burayı tıklayarak kanalımıza gidebilirsiniz.

Uygulanan tedavi yöntemleri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden her hasta ayrı ayrı özenle değerlendirilmeli, titizlikle takip edilmelidir.

Birlikte Karar Verelim

Hangi tedavi yönteminin sizlere fayda sağlayacağına sizi değerlendirdikten sonra birlikte karar verelim.

pngres1 (1)

Ekibimiz

OP.DR. GÜRHAN GÜNGÖR
İREM BAKIR - DİYETİSYEN
GÜNAY GÜNGÖR - KOORDİNATÖR
ÖZLEM BİLGİÇ - ASİSTAN

Sizden Gelenler