Mide Botoksu

MİDE BOTOKSU NEDİR?

Mide botoksu midenin açlık ve iştah sinirlerini geçici süre için felç etmeyi ve bu sayede kilo verimini amaçlayan endoskopik bir yöntemdir. Bu işlem ile midenin belirli bölgelerine yüksek doz “Botilinum Toksin” (botoks) enjekte edilmektedir. İşlem sonrası mide kaslarının kasılması sınırlanıp, , midenin boşalma süresi uzatılarak  tokluk hissini uzatılır ve boylece hastanın dıyet programına uyumu kolaylasarak  kilo verme süreci başlar.

Sonuçta bu işlem hem açlık hissini ciddi oranda baskılar , hem de erken doygunluk hissi yaratır. Hastalar kolay diyet uyumu ile  kilo vermektedir. Unutulmamalıdır ki mide botoksu da olsa diyet uyumu olmadan kilo vermek mümkün değildir.. Mide botoksunu  tek başına kilo verdıren bir işlem değil de diyet uyumunu kolaylastıran , diyette yasanılan sıkıntıları cıddı oranda azaltan bir işlem olarak değerlendirmek cok daha doğru olacaktır. Biz klinik pratiğimizde hastalarımıza ayrıntılı bilgi veriyor , mide botoksunun  yardımcı bir işlem oldugunu diyet uyumu ile kilo vermede başarılı olunabileceğini ve  işlehmin nasıl yararlı olacağnı anlatıyoruz . Her hastamızı diyetisyen takıp programımıza alarak işlemden maksimum fayda sağlamasını hedefliyoruz.

İşlem endoskopik olarak gerçekleştiği için 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır ve hastalar işlemin yapıldığı merkezde 1-2 saat dinlendirildilten sonra taburcu edilirler.

MİDE BOTOKSU KİMLERE UYGULANABİLİR ?

Vücut kitle indeksi (VKİ) 27 -35’ arasında olan hastalara mide botoksu uygulanabilir. Unutulmamalıdır kı VKİ 35 üzeri olan hastalarda basarı sansı acısından ameliyatın alternatifi olamaz. Onun için özellikle 10-20 kilo fazlası olanlara uygulamak gerekir.burda hasta seçimi cok önemlidir. Vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olan hastalar yani morbid obez dediğimiz hasta grubunda mide botoksunun çok fayda etmeyeceğini bilmek ve bildirmek gerekir. Midesinde ülser , gasrit olan hastalarda mevcut durumun şiddetine göre hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

MİDE BOTOKSU İŞLEMİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR ?

Mide botoksu, vücut kitle indeksi (VKİ) 27-35’in arasında olan ve sağlıklı 18-65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilmektedir.

MİDE BOTOKS İŞLEMİ  NE KADAR SÜRER HASTANEDE YATIS GEREKİR Mİ?

Mide botoksu  endoskopik bir işlemdir ameliyat değildir. Ağızdan girilerek yapılan endoskopik olarak  ortalama 20 dakika süren bir uygulamadır. Hastalar, işlem esnasında uzman anestezi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatış gerekmez. 1-2 saatlik takip yeterlidir.

 BOTOKS İŞLEMİNİN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR ?

Botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlerde  uygulanması uygun değildir. Mideye yapılan botoks uygulamasının ise henüz literatürde bildirilen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

MİDE BOTOKSU KALICI HASAR VE VEYA HASTALIK OLUSTURUR MU ?

Mide botoksu kalıcı hasar ve hastalık bırakmaz ilerleyen dönemlerdede herhangi bir hastalğıa sebebiyet vermez  .Toksın etkisi en fazla 4-6 ay kalır ve sonrasında kendiliğinden gecer ve mide normal haline geri gelir.

İsim Soyisim

Telefon numaranız