Uncategorized

Morbid Obezite Hakkında Bilmeniz Gerekenler

TV kanallarında, internet sitelerinde uzmanların açıklamalar yapması sağlıklı yaşam önerilerinin günümüzde önemsenmesine imkan vermektedir. Sağlıklı bir yaşam için ilk koşul ise; sahip olunan kilo düzeyinin yaşa, boya göre uygunluğudur. Kilonuz yaşınıza veya boyunuza göre fazlaysa obezite tanısıyla karşı karşıya kalırsınız. Günümüzde en tehlikeli obezite türleri arasında morbid obezite yer almaktadır. Bugün sizlere morbid obezite hakkında bilmeniz gerekenler noktasında bilgiler sunduk.

Morbid Obezite Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle sizlere morbid obezite ne demek açıklamak istiyoruz. Aşırı kilo alımının yanı sıra vücudun düzenli ve sistemli işleyişini olumsuz yönde etkileyen farklı hastalıkların bulunması morbid obezite olarak tanımlanmaktadır. Morbid obez beden kitle endeksi 40’ın üzerinde bir değere sahip olmaktadır. Morbid obez hesaplama yapıldıktan sonra 40 değerin üzerindeki bireylerde ekstra rahatsızlıklar da gözlenmektedir.

Bazı kişiler morbid obezite kaç kilo olur şeklinde soru göndermektedirler. Buradaki kilo oranı önemli değildir. Bir kişinin morbid olarak tanımlanabilmesi için vücut kitle endeksi hesaplanmalıdır. Böylece bireyin boyu önemli bir değişkendir diyebiliriz. Morbid nedir açıkladıktan sonra bu obezite türünün belirtilerinden söz etmek istiyoruz.

      Morbid BMI hesaplamalarında 40’ın üzerinde gözlendiğinden dolayı birçok belirtiyle kendisini göstermektedir. Bu belirtilerin başında ise; ani ve hızlı bir şekilde kilo artışı yaşanması gelmektedir. Çünkü sadece bir ay içerisinde tartıda +4 kilo bile görülebilmektedir.

  • Morbidlerde özellikle vücudun bel bölgesi daha fazla kilo alır. Hafif kilo artışlarıyla başlayan süreçte kilo alımı arttıkça hareket kısıtlamakta, dolayısıyla bel çevresi genişlemektedir.
  • Nefes alırken zorlanma en bariz görülen belirtidir. Kimi zaman nefes alınamadığı için uyku bile bölünebilir.
  • Bir grup kişiyle bulunulan ortamda başkaları terlemezken; morbid tanısı koyulacak kişiler çok fazla terlerler.
  • Gündelik yaşam içerisinde basit işleri yaparken bile zorlanma fark edilir.

Morbid Obezitenin Sonuçları

Morbid obezite tanısı koyulan kişiler de farklı şekilde gruplandırılabilir. Özellikle 3. derecede bulunanlarda ciddi sonuçlar ortaya çıkar. 3. derece morbid obez nedir sorusuna kısaca; BMI oranı 40’ın üzerindeki kişilerdir, diyebiliriz.

  • Bu kişilerde şeker hastalığı daha sık gözlenir. Bununla birlikte kadınlarda PCOS yaşanabilir.
  • Nefes darlığı astıma dönüşebilir.
  • Kalp krizi ve hipertansiyon riski artar.
  • İdrar kaçırma şikayetleri artar.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir